Stránky 9.B triedy

Shoutboard

Presný čas

Anketa

Chceš odpovede na písomky??

Info

V stredu tu máme monitor. Takže pripravovať sa !

Icq Webmastera

ICQ: Rado,499-785-170

RSS

RSS

Dnes má sviatok

Naša Tvorba

Trenčín

  TRENČÍN

Trenčín sa nachádza v západnej časti Slovenska, je prirodzeným geografickým centrom stredného Považia. V staroveku viedla územím mesta jedna z vetiev slávnej jantárovej cesty, ktorou obchodníci privážali zo stredomorskej oblasti vzácny jantár z Pobaltia. Hlavným tokom v meste je rieka Váh. Vzdialenosť Trenčína od hlavného mesta Bratislavy je 124 km. Najdôležitejšími dopravnými spojeniami je diaľnica D1, ďalšia cesta spájajúca Trenčín  s Brnom a železničná trať z Bratislavy do Košíc. Trenčín má aj miestne vojenské letisko. Najbližší hraničný priechod s Českou republikou je vzdialený 17 km a s Rakúskom 128 km. Mesto sa nachádza v miernom klimatickom pásme. Priemerná ročná teplota je 8,8°C. Vďaka svojej strategicky výhodnej polohe je Trenčín významným centrom obchodu, hospodárstva, kultúry a športu. Dlhoročnú tradíciu v meste majú výstavy a veľtrhy, mesto je známe i ako mesto módy. V súčasnosti v ňom žije 57 000 obyvateľov. Trenčiansky kraj tvorí 9 okresov.

Trenčiansky hrad bol postavený v 11. storočí ako strážny kráľovský hrad a patrí medzi najstaršie slovenské hrady. Koncom 13. storočia patril Matúšovi Čákovi, ktorý ho dal stavebne upraviť. V 15. storočí bol opätovne rozšírený a opevnený. V roku 1954 sa začala rozsiahla rekonštrukcia a obnovené časti sa využívajú ako múzeum a galéria. Pred niekoľkými rokmi sa zrútila časť opevnenia hradu a bol opäť zrekonštruovaný. V podhradí sa nachádza Rímskokatolícky farský kostol. Panoramatický výhľad na mesto a Považie je možný z Matúšovej veže Trenčianskeho hradu, kde sa nachádza i studňa lásky, ku ktorej sa viaže legenda o Omarovi a Fatime. Zaujímavý je i výhľad z mestskej veže, z ktorej uvidíte všetky dominanty mesta.
 Z hotela Tatra je možné vidieť záhadný nápis, ktorý zostal po víťazných Rimanoch na skale Trenčianskeho hradu z roku 179. Stručne oznamuje, že ho na počesť víťazného cisára a vojakov druhej légie v Laugaríciu nechal vyryť Marcus Valerius Maximianus, legát druhej pomocnej légie. Dominantou Štúrovho námestia je fontána s vodníkom Valentínom, ktorá sa v zimných mesiacoch premení na ľadové klzisko. Priamo v centre mesta je vstup do lesoparku Brezina, v ktorom sa nachádzajú náučné chodníky.

Slobodné kráľovské mesto Trenčín v polovici 19. storočia

Skalka:
Kúsok na sever od Trenčína sa za údolím Váhu na zalesnenom pahorku vypína biela stavba. Dedina, ku ktorej objekt patrí, sa nazýva Skala a skladá sa z Veľkej Skalky a Malej Skalky; jedna i druhá má zaujímavý cirkevný objekt. Práve na Veľkej Skalke je spomenutá biela stavba- kláštor niekdajšieho opátstva. Má zaujímavú históriu. Spočiatku šlo o jaskyňu, v ktorej na začiatku 11. storočia žili pustovníci Andrej ( Svorad ) a Benedikt, mučeník. Ako pamiatka na týchto mníchov, uctievaných ako svätcov, bol tu v 12. storočí postavený prvý kostolík a kláštor. Po niekoľkých storočiach pohnutých dejín sa jezuiti v 17. storočí chopili reštauračných prác na kostole a pustili sa do výstavby nového kláštora na rumovisku pôvodného. Po rozpustení jezuitskej rehole začal však objekt pustnúť, a tak dnes sú z kláštora iba ruiny. Značne poškodený kostol bol však v polovici 19. storočia od základov zreštaurovaný.
Autor : Martin Laczo

Žádné komentáře